blogoopera brazylijska o pracy na statku w Warszawie

postaci

Bosman (ok. 40 lat): stary wyga, pracuje jako Bosman już dwadzieścia lat szorstki, pije, konkretny i trzyma ludzi krótko opieprza wszystkich swoich i uważa, że załoga musi znać mores. Sprawdza i ręcznie steruje. Wg niego nie można ludziom popuścić cugli, bo się rozpuszczą kumpluje się z Cookiem Matem. Razem piją i grają w skata jak tylko może, zwala coś na załogę i leci do maszynowni cynik, żadnych autorytetów, nieżonaty więc bawią go wszelkie uciechy życia zna ładownie i pokłady jak własną kieszeń i ma różne, niekonwencjonalne rozwiązania (np. szmugluje papierosy :-))

Cook Mat (40 lat): stary wyga, który przepłynął już wiele mórz; na rękach ma tatuaże; ciągle pali, ku wielkiemu niezadowoleniu kapitana – także w kuchni; choć marynarze często narzekają na przyrządzane przez niego potrawy – talerze zawsze oddają puste; Bosman to jego najlepszy kumpel na statku; Cook zdecydowanie nie lubi się przepracowywać i jeśli czegoś nie musi robić – raczej nie robi; koncentruje się na tym za co mu płacą – gotowaniu; każde zdarzenie w firmie jest dla niego okazją, do zrobienia jakiegoś prywatnego interesu; uwaga! może dać w mordę!

Intendentka (30 lat): odpowiada za zaopatrzenie statku ale również i morale załogi; „kaowiec” – wymyśla sposoby na integrację, wierzy w wyższe cele i uważa, że ludzie powinni się więcej angażować; próbuje pozyskać załogę poprzez wprowadzanie „przymusowych” akcji typu – inegracja po kolacji, dyskusje na temat życia na statku, kwestionariusze, wprowadzanie wartości; jest odpowiedzialna za planowanie szkoleń załogi; bardzo przejmuje się losem każdego człowieka i próbuje przekonać również innych do takiego podejścia; jest rozdarta pomiędzy profesjonalizmem osoby reprezentującej ideologię Centrali, a pełnym osobistej krytyki podejściem do korporacyjnych realiów; jest trochę za bardzo oficjalna w kontaktach z załogą; prywatnie – drzemie w niej tygrysica zakochana w Drugim.

Pierwszy oficer (42 lata): ksywa „Pierwszy”; zrezygnowany, bo wszystko spadło na niego, brak mu wsparcia i nie radzi sobie, podejmuje wszelkie decyzje sam, chciałby zostać Kapitanem tego statku, jest bardzo drażliwy na swoim punkcie i trudno mu coś podpowiedzieć, źle znosi krytykę ale powoli, jak się przekona, zaczyna się otwierać, ma bardzo duże doświadczenie na różnych statkach i zna się na robocie Pierwszego; świetny w nawigacji, kiepski w codziennych detalach, gubi się; przy jego potrzebie kontroli jest to kłopotliwe.

Majtek Szczurek (24 lata): matka natura nie była dla niego łaskawa – pozbawiła go zarówno urody jak i intelektu; na statku wykonuje najprostsze prace; nie ma szans na awans, o którym zresztą nie ‘myśli’ (załoga statku ma wątpliwości, czy w ogóle myśli); niespodziewanie spada na niego okazja wejścia do Rady Rejsu; jak to możliwe, że jego kariera nagle nabrała takiego rozpędu? pewne jest jedno – sam tego nie ‘wymyślił’...

Główny mechanik (45 lat): mruk; ksywa „Chief”; zainteresowany głównie silnikiem, gdzie spędza większość czasu; uważa, że życie na mostku jest rozgrywką polityczną i przebywanie tam go denerwuje; nie rozumie układów i brzydzi się nimi; ponieważ nie dba o formę komunikacji, ma wielu wrogów i nie ma szansy awansować; przekonany o swojej nieomylności i słuszności poglądów, wyraża je wprost i nie uznaje sprzeciwu. Widzi jedynie fakty i konkrety. Z tego powodu naśmiewa się czasem z „miękkich” metod Intendentki, choć podobno ma do niej słabość. Mimo to można niego liczyć i jest dość powszechnie szanowany. Głośno wyraża swoje opinie na temat innych osób na statku. W sumie osoba pozytywna, z ludzkimi wadami i problemami komunikacyjnymi, polegającymi głównie na nie dyplomatycznej szczerości.

Kapitan Jang-Orłowski (41 lat): nieoczekiwanie zastąpił na stanowisku Starego; stąd też nieoficjalnie załoga od razu zaczęła nazywać go Nowym; od Starego różni go praktycznie wszystko: to prawdziwy człowiek korporacji; przyszedł z nową wizją i strategią; postawił jasne cele i zrobi wszystko co może, aby je osiągnąć; jego pojawienie się na statku oznacza na pewno jedno – zmiany, duże zmiany!

Drugi oficer (28 lat): ksywa „Drugi”; świeżo po szkole; ma duży zapał i wiele wiadomości, dopiero jednak nabiera doświadczenia; z czasem, przy zderzeniu z rzeczywistością się frustruje i ma wahania zaangażowania; nie ma doświadczenia w pracy z ludźmi i nie wie jak się zachowywać w stosunku do Bosmana, który mu podlega; zakochany w Intendentce; kumpluje się z Chiefem, razem popijają jakiś samodzielnie robiony zanzajer.

Asystentka Kapitana, 25 lat, świeżo po studiach, rok w pracy, niezwykle seksowna blondynka o cukierkowej urodzie w której widać wrodzoną skłonność do bycia posłusznej swojemu wybrankowi; jednak to przede wszystkim osoba o dobrym sercu i czystych intencjach co przy jej dość ograniczonej wiedzy o świecie postrzegane jest często jako naiwność; podrywana przez mężczyzn zadziwia niedostępnością w sprawach łóżkowych, a otwartością w rozmowie; jej cechy nośne to lojalność, dobre chęci, wyidealizowane postrzeganie świata i mała wiedza ogólna; raczej lubiana; nie wiadomo czy jest dziewczyną Kapitana.

Mała ( 9 lat ) – pojawiła się na statku ku zaskoczeniu zarówno załogi jak i swojemu, po tym jak rodzice wysłali ją do wujka pływającego na innym statku. Ma silną alergię na wszelkie zielsko i przekonuje wszystkich, że powinna całe życie spędzić na statku, ponieważ gdzie ląd, tam trawa ( zazwyczaj ). Termin „porządek” jest jej obcy i nie stara się go poznać. Z kuchni systematycznie wyjada szpinak, gdyż we wczesnym dzieciństwie maniakalnie oglądała bajki o marynarzu Popeye’u. Uparcie odmawia zdradzenia swego prawdziwego imienia.

postaci